როგორია რეინფიცირების მაჩვენებლები და იმუნური სისტემის მდგრადობა პოსტ-კოვიდ პერიოდში
როგორია რეინფიცირების მაჩვენებლები და იმუნური სისტემის მდგრადობა პოსტ-კოვიდ პერიოდში. ალერგიისა და იმუნოლოგიის ცენტრის უმცროსი ექიმი ბიძინა კულუმბეგოვი აცხადებს, რომ ინფორმაცია ამის შესახებ პუბლიკაციებში ცვალებადია.
"სამედიცინო მტკიცებულებებით გამყარებული ზუსტი ინფორმაცია ჯერ კიდევ არ არის. ბევრი რამ ცვალებადია. თარიღები მერყეობს ხოლმე, თუ რამდენ ხანს შეიძლება დარჩეს მყარი იმუნიტეტი. ბოლო პერიოდის კვირების განმავლობაში გამოქვეყნებული პუბლიკაციებით, 6-8 თვე ყველაზე ოპტიმალურ ვადად ისახება, თუმცა მიმდევარი, რომელიც აკვირდება ინფიცირების შემთხვევებს, გვეუბნება, რომ დაახლოებით 28-მდე დადასტურებული რეინფიცირების შემთხვევაა.
ამიტომ, თითოეული ადამიანის მდგომარეობასა და იმუნური სტატუსის პასუხს განსაზღვრავს, ის თუ როგორი იქნება მახსოვრობა ვირუსის მიმართ", - განაცხადა ბიძინა კულუმბეგოვმა "ტვ პირველის" ეთერში.