,,ქართველი ხალხის სახელით მინდა მოგილოცოთ დამოუკიდებლობის დღე"- სალომე ზურაბიშვილი
საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი უკრაინელებს დამოუკიდებლობის დღეს ულოცავს. ზურაბიშვილმა „ფეისბუკის“ ოფიციალურ გვერდზე გამოქვეყნებულ ვიდეომიმართვაში უკრაინას ოკუპაციისგან გათავისუფლება უსურვა.
„ძვირფასო უკრაინელო მეგობრებო, მთელი გულით და ქართველი ხალხის სახელით მინდა მოგილოცოთ დამოუკიდებლობის დღე!
მინდა გისურვოთ თქვენი მიზნისაკენ წინსვლა, რაც ასევე ჩვენი საერთო მიზანია - თქვენი ქვეყნის ოკუპაციისგან გათავისუფლება, მშვიდობის აღდგენა, თქვენი ქვეყნის სრული სუვერენიტეტი და ტერიტორიული მთლიანობა. ესაა ჩემი სურვილი თქვენი ქვეყნისათვის, ესაა ჩემი სურვილი ჩემი ქვეყნისათვის და ესაა ჩემი სურვილი ორივე ქვეყნის ევროპული მომავლისათვის!“ - განაცხადა საქართველოს პრეზიდენტმა.
1991 წლის 24 აგვისტოს უკრაინის საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის უმაღლესმა საბჭომ მიიღო დამოუკიდებლობის აქტი, რომლითაც უკრაინა დამოუკიდებელ, დემოკრატიულ სახელმწიფოდ გამოცხადდა. საბჭოს ხელმძღვანელობდა ლეონიდ კრავჩუკი, რომელიც მოგვიანებით გახდა დამოუკიდებელი უკრაინის პირველი პრეზიდენტი. იმავე წლის დეკემბერში გაიმართა საყოველთაო-სახალხო რეფერენდუმი, რომელზეც ამომრჩევლებმა მხარი დაუჭირეს უკრაინის დამოუკიდებლობას.
უკრაინა დამოუკიდებლობის დღეს რუსეთთან სრულმასშტაბიანი ომის პირობებში მესამედ აღნიშნავს.
უკრაინის დამოუკიდებლობის დღესთან დაკავშირებით, დღეს თბილისში, ტარას შევჩენკოს ძეგლიდან საქართველოს პარლამენტამდე საზეიმო მსვლელობა იგეგმება.