ბოლო 50 წელში კლიმატურმა პრობლემებმა 2 მილიონი ადამინი იმსხვერპლა - გაერო
მსოფლიოში გასული ნახევარი საუკუნის განმავლობაში 2 მილიონზე მეტი ადამიანი დაიღუპა კატასტროფების შედეგად, რომლებიც საშიშ კლიმატურ, მეტეოროლოგიურ და ჰიდროლოგიურ მოვლენებთან არის დაკავშირებული.
ამის შესახებ მსოფლიო მეტეოროლოგიური ორგანიზაციის, გაერო-ს სპეციალიზებული სააგენტოს მიერ გამოქვეყნებულ ანგარიშშია საუბარი.
ქონებრივმა ზარალმა ამ პერიოდის განმავლობაში 3.64 ტრილიონი აშშ დოლარი შეადგინა.
ექსპერტებმა დაასკვნეს, რომ ამინდთან დაკავშირებული კატასტროფების რიცხვი ამ ბოლო 50 წლის განმავლობაში გაიზარდა. მათი თქმით, კლიმატის ცვლილება იწვევს ამინდის ექსტრემალური მოვლენების რაოდენობის ზრდას. 1970 წლიდან 2019 წლამდე მსოფლიოში მოხდა 11 000-ზე მეტი კატასტროფა, რომლებიც დაკავშირებულია კლიმატურ, მეტეოროლოგიურ და ჰიდროლოგიურ მოვლენებთან.
დაღუპულთა 91%-ზე მეტია განვითარებად ქვეყნებში. გვალვებმა 650 ათასზე მეტი ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა. 577 ათასზე მეტი ადამიანი დაიღუპა ქარიშხლების შედეგად, 58 ათასზე მეტი - წყალდიდობის შედეგად, 55 ათასზე მეტი - ექსტრემალური ტემპერატურის გამო.